Rodina Ford
He did not know the way things were going: he was too Victorian to understand the Victorian epoch. He did not know enough ignorant people to have heard the news.
-- Gilbert Keith Chesterton
Historie
Kořeny rodu nejsou hluboké. První jakkoli významný člen mužské pokrevní linie byl kapitán Královského námořnictva, narozený na počátku osmnáctého století. Jeho oddanost koruně a lásku k moři si rodina Ford předává z generace na generaci, stejně jako malé panství přímo na pobřežní hranici Skotska s Anglií, které za zásluhy získal. Těžko říct, jestli to bylo za trest či za odměnu - Gretna je sice hraniční vesnici mezi Skotskem a Anglií, ale s celními příjmy se pojí řada provozních problémů.
Druhý baronet z Gretny byl koruně také zcela oddán. Dokonce natolik, že přenechal své panství mladšímu bratrovi a odjel do Londýna pracovat na reformě Východoindické společnosti. Díky "dědovi Jacobovi" si rodina získala zejména u obchodníků a bankéřů pověst ničitelů zavedeného pořádku... a to jim také zůstalo.
Fordové v Londýně rozjeli tiskárnu a textilku. Protože ale baronet z Gretny stárnul a své panství nezvládal, poslal mu Trevor na pomoc svého syna Williama. Později se rozhodl rozvoj vesnice dokončit osobně a přestěhoval se i se zbytkem rodiny na sever.
Rodina se tak vrátila do kraje svých předků, do zapadlé vesničky bez jediného parního stroje. Trevor si s sebou kromě nové ženy, kterou si loni našel, vzal i velké plány. Už William tady vybudoval první továrnu na balení čaje a jeho otec pak v modernizaci výroby dále pokračoval. Příští měsíc bude spuštěna parní tiskárna, v pořadí je textilka na automatické pletení vlny a Gretna se rychle mění na jednu velkou manufakturu. Lidé mají práci a jsou šťastní.
Hrající členové rodu
Trevor Ford, baronet z Gretny: Pokrokový muž, který na Cambridge věnoval více času fyzice než ekonomii, jak by se na budoucího správce panství slušelo. Věda a technika se ovšem ukázaly být klíčem jeho obchodního úspěchu.
Marguerette Ford, paní z Gretny: Velmi živá a zábavná dáma, výrazně mladší než Trevor. Francouzka nejen podle jména, ale i podle vkusu, luxusního stylu života a mravů.
Lady Elizabeth Ford, vychovatelka: Tajemná dáma, žena prvorozeného Willama. Účastníci plesu ji znají jen z vyprávění - poslední rok se vůbec nevyskytuje ve společnosti.
Andrew Francis Ford, plantážník: Podnikatel, který byl dlouho na cestách a zakládal pro rod Fordů nové velkofarmy. Jeho práce v koloniích je teď u konce a tak se vrací zpět do anglického společenského života.
Oscar Ford, obchodník: Nejmladší syn a nejkontroverznější příslušník rodiny. Oscar je obratným obchodníkem, jehož práce má výsledky… jeho chování ovšem často působí rozruch ve společnosti. Kulantně řečeno.
Dorothy Mary Ford: Děvče na svůj věk velmi vzdělané a velmi upovídané. Nebojí se říct své i k tématům, u kterých se to od mladé dámy nesluší. V jiné rodině by jí to určitě neprošlo.
Vztahy s ostatními
White: Lord White investoval nemalé peníze do rozvoje Gretny. Časté obchodní vztahy s Williamem postupně přerostly i v osobní rovinu a z obou podnikatelů se za ty roky stali docela dobří přátelé. Velmi podobné vztahy teď má s jeho otcem Trevorem. Ty dva navíc kromě peněz spojuje i despekt šlechtických rodin v okolí.
Clifford: Charakterizovat vztahy jako "napjaté" by bylo neodpustitelným zlehčením situace. Tradiční rod s hrůzou sleduje, jak se sousední panství mění k nepoznání. A co je ještě horší - některé fordovské novinky začaly pronikat už i na jejich panství! (Fordům samotným to samozřejmě vůbec nepřijde jako katastrofa.)
MacLintock: Nepříliš výrazný zákazník je taky zákazník a k zákazníkům je vhodné chovat se slušně. Skotská rodina od Fordů odebírá různé zboží, ale vztahy nejsou nijak osobní.
Rawdon:
Každý, kdo se trochu více zajímá o Východoindickou společnosti, musel o
Rawdonech slyšet. A každý, kdo se pohybuje v Indii, musel někdy potkat
buď někoho z rodu osobně, nebo alespoň skrze korespondenci a dokumenty z
úřadů, které zastávají.
Rodina Leclerc
Dieu est avec tout le monde. Et, en fin de compte, il est toujours avec ceux qui ont beaucoup d'argent, et de grosses armée.
-- Jean Anouilh
Historie
Rod je hrdým nositelen znaku lilie, protože už dlouho odvozuje svůj původ od jednoho z mnoha levobočků jednoho z mnoha králů Ludvíků. Otec nynější hlavy rodiny však v době vzestupu Napoleona k moci otočil, protože, jak říkal, „Císař je víc než král a Evropa je víc než Francie.“ Tento muž byl vyhlášený pořádáním bohatých hostin, díky kterým udržoval vztahy se všemi svými významnými bonaparstickými přáteli. Jeho životní styl se mu stal osudný, když závěrem jedné z nich zemřel na mrtvici.
Jeho dědic ale rozpoznal, jak moc Napoleonovy plány na blokádu Británie škodí obchodu. Zatímco tedy dále plnil domluvené státní zakázky, začal v tichosti vyhledávat kontakty i z druhé strany.V Brestu, odkud rodina pochází a kde se všichni obchodníci ke konci války těšili na uvolnění námořní blokády, ostatně nešlo o nic neobvyklého.
Leclercové díky své flexibilitě jako jedni z mála původních bonapartistů vyvázli z konce války nejen neoslabeni, ale dokonce posíleni. Dokázali využít situace a dostali se v posledním roce k pohádkovému bohatství.
Hrající členové rodu
Alexandre Pierre Leclerc, lodní dopravce: S trochou nadsázky se rád označuje za nejpřizpůsobivějšího obchodníka v Bretani. Dost možná je to i pravda - ten muž má doslova zázračný cit pro obchodní příležitosti.
Josefine Leclerc, revolucionářka: Matka Alexandra a dáma zapálená pro věc Císařství. Zatím nedokázala přijmout jeho porážku a její řeči o obnovení dynastie Bonapartů jdou zbytku rodiny na nervy.
Cassandra Leclerc, vzorná matka: Angličané mají o Francouzkách díky novinám velmi stereotypní představy: mají je za marnivé, vznětlivé a nevěrné. Cassandra je ale pravý opak toho všeho. Manžel a děti pro ni vždy byli středem vesmíru.
Louis Leclerc, kapitán floty: Starší bratr Edmonda, který vede největší skupinu lodí rodu Leclerc. Svou práci dělá dobře, ale život námořníka v něm podporuje výrazně volnější mravy, než by si rodiče přáli.
Edmond Leclerc, důstojník: Mladší bratr Louise. Bojoval ve Španělsku, bojoval u Waterloo. Hrdý kapitán dělostřeleckého pluku bojoval nikoli za Napoleona, ale za slávu Francie. Porážku nese velmi těžce.
Isabelle Leclerc, šperkařka: I dámy mají právo na užitečnou práci, a vzdělané dámy to ví dvojnásob. Isabelle se shlédla v řemesle pro ženy velmi blízkém - ve zlatnictví. Narozdíl od mnohých zlatníků-mužů svým zákaznicím ve všem přesně rozumí a její práce jde na odbyt.
Michelle Foucault, guvernantka: Cassandra si ji vyhlédla jako chůvu pro svou dceru. Není o tolik starší než Isabelle, ale možná právě proto jí v dětství poskytla vzor na cestě ke vzdělání. Dnes už sice učí jiné děti, ale s Isabelle zůstaly dobré kamarádky a stále se často vídají… a spolu i cestují.
Mathilde Peltier, služebná: Osobní služebná Isabelle. Živé a na služebnou docela drzé děvče. Kdyby byla řadovou kuchařkou nebo zahradnicí, rozhodně by jí to neprošlo!
Vztahy s ostatními
Francouzská rodina je v porovnání s ostatními rody ve společenské nevýhodě. Ve Velké Británii ji skoro nikdo nezná, přijela zejména navázat kontakty. S rodem White se pochopitelně znají, jinak by nebyli pozváni na ples.
A.
P. Leclerc s lordem White navázal obchodní kontakt už před lety za dob
námořní blokády. Její konec pak vzájemné styky výrazně zjednodušil a
zintenzivnil. I objemy zboží za poslední měsíce jsou o dva řády vyšší
než za války. Rodiny spolu udržují čilou soukromou korespondenci, kde si
společně stýskají na současné poměry v Evropě.
Rodina MacLintock
The English are a justice-loving people, according to charter and statute;
the Scotch are a wrong-resenting race, according to right and feeling.
the Scotch are a wrong-resenting race, according to right and feeling.
-- John Galt, Ringan Gilhaize
Historie
Malý, ale hrdý rod, vládnoucí už po generace břehům Loch Leven - nejkrásnějšího údolního jezera Skotska, jak říkají a jsou ochotni se kvůli zpochybnění toho výroku bít na meče. Přesněji řečeno, vládnou jeho krásnější a úrodnější dolní polovině okolo vesnice Glencoe. Horní polovina v okolí Kinlochmore patří jejich nesmiřitelným rivalům, výrazně většímu klanu MacDougall.
Co mají na hrdosti a historii, to MacLintock postrádají na bohatství a obchodu. Tam se raději spoléhají na rady a pomoc svých spojenců - jejich vlastní špatná rozhodnutí je totiž v minulosti připravila o větší část pozemků. Hrozící bankrot odvrátil až starý lord White. Ten před čtyřiceti lety rozpoznal příležitost a poskytnul MacLintockům kapitál, nutný k obnově těžby kvalitního dřeva z místních lesů.
Tato investice postavila rod MacLintock na nohy a hospodářství v oblasti začalo zase fungovat. Také díky tomu získal Roy pozornost větších rodů v okolí. Mezi nimi byl i slavný a ve skotských dějinách výrazný klan Mackenzie. Roy pojal ženu z tohoto rodu a přestože to pro něj znamenalo trávit většinu dní mimo Glencoe, stal se prodlouženou rukou klanu na samém jihu Skotska.
Hrající členové rodu
Alistair Mackenzie, starý hrabě ze Seaforthu: Velmi zaměstnaný muž, vládnoucí velkému panství. Nemá prakticky žádný čas na rodinu a je malý zázrak, že vážil takovou cestu.
Roy MacLintock, baron z Glencoe: Dobrosrdečný člověk a zábavný společník, alespoň dokud je po jeho. Jakmile ne, je zle - Roy dokáže jít za svým i přes mrtvoly.
Margaret Mackenzie MacLintock, historička: Royova žena a Alistairova dcera. Velmi zvědavá dáma - nesmí jí uniknout žádná svatba, žádná aféra ani klep. To se týká nejen žijících blízkých, ale i těch po smrti.
Anna MacLintock, šperkařka: Nenápadné, uzavřené děvče. Většinu času tráví doma v knihách nebo v dílně. Ano, mladá dáma v dílně! Jen si to představte!
Claire MacLintock, začínající spisovatelka: Prostřední dítě Margaret a Roye MacLintock, o dva roky mladší než Anna a o dvě hodiny starší než Duncan. Sní o tom, že napíše úspěšnou knihu.
Duncan MacLintock, četař infanterie: Nedbaje toho, že je jediným synem v rodině, dal se loni do armády. Válka naštěstí skončila dřív, než se Duncanovi stihlo něco stát - vyvázl tedy z války jen s vidinou povýšení.
Vztahy s ostatními
White: Už druhá generace pravidelných obchodních vztahů znamená nejdelší pouto mezi všemi zúčastněnými rodinami. Skotská rodina je Whitům velkým dlužníkem jak metaforicky, tak doslovně.
Clifford: Rodové sídlo Cliffordů bylo vypleněno při jakobitském povstání. Fakt, že rodina MacLintock stála stranou a povstání se neúčastnila, je minimálně pro starší generaci rodu nepodstatný - každý, kdo nosí kilt, je pro ně zkrátka primitiv.
Winton:
Panství rodiny Winton bylo vytvořeno z kusu země, který byl v době
narovnávání skotsko-anglické hranice převeden pod správu Anglie. Wintoni na svém kusu hranice sjednali pořádek, aniž by nějak výrazně postihli místní obyvatele. Vysloužili si tak respekt u většiny skotských rodů, včetně MacLintocků.
Ford: Nepříliš výrazný zákazník je taky zákazník... a k zákazníkům je vhodné chovat se slušně. Skotská rodina od Fordů odebírá různé zboží, ale vztahy nejsou nijak osobní.
Rodina Rawdon
Colonialism. The enforced spread of the rule of reason. But who is going to spread it among the colonizers?
-- Anthony BurgessHistorie
Rod Rawdon se zapsal do historie poprvé roku 1641, kdy Sir George Rawdon přispěl k porážce rebelů v irské Moiře. To mu vyneslo titul baroneta, a jeho rodu později i baronů z Moiry. Vesnička sama o sobě není nijak zvlášť zajímavá - snad jen svou blízkostí Belfastu, která výrazně zjednodušuje obchod i výrobu.
Přestože (nebo možná právě protože) panství samo za moc nestojí, slouží rodina tradičně britské královské koruně, a to zejména v diplomatických službách v Americe a Indii. Často ale její členové také sbírají zkušenosti v armádě nebo u námořnictva.
Ve válkách, ale i v politice, diplomacii a obchodu působí Rawdonové dodnes.
Hrající členové rodu
Francis Rawdon-Hastings, první markýz z Hastingsu: strýc Raoula a věrný zaměstnanec Východoindické společnosti. Od roku 1812 zde zastává pozici generálního guvernéra, de facto nejvyššího zástupce koruny v celé Indii.
Kapitán Raoul Victor Rawdon, baron z Moiry: Třináct let sloužil námořnictvu na Cejlonu a teprve předloni se vrátil domů. Dlouhý pobyt mimo civilizovanou Británii se hodně podepsal na jeho vystupování. Dalo by se říci, že si s sebou nese poněkud... východní způsoby.
Eleanor Rawdon, dcera na vdávání: Na jednu stranu by se vdala ráda, ale na druhou stranu zase nehodlá svou volbu uspěchat. Muž za to musí stát! Raoul ale trvá na tom, že pokud se neprovdá rychle, neprovdá se už vůbec.
Christine Rawdon, nezávislá žena: Nejstarší a nejrozumnější ze tří dcer lorda White. Však se také jako první vdala, a to za pana kapitána! Její pohled na práva žen ve společnosti pak jedni považují za důkaz jejího výjimečného intelektu… a jiní za jeho největší selhání.
Vztahy s ostatními
White: Hlavy obou rodů jsou si názorově velmi blízké, jinak by Raoul Christine sotva dostal. Rawdonovi se teď na panství White vrací po několika měsících, poprvé od svatby. To bude radosti!
MacLintock: Skotové a Irové měli dlouho společného historického nepřítele: Anglii. I teď, když jsou všechny tři národy sjednoceny pod jednou korunou, jsou si navzájem stále blíž, než starým anglickým rodinám.
Ford: Každý, kdo se trochu více zajímá o Východoindickou společnosti, musel o Rawdonech slyšet. A každý, kdo se pohybuje v Indii, musel někdy potkat buď někoho z rodu osobně, nebo alespoň skrze korespondenci a dokumenty z úřadů, které zastávají.
Rodina Winton
Honor is a thing not defined by your actions, but by your survival. If you survive and — praise to The God — emerge victorious, you may set the standards of Honor yourself.
-- J. P. Wilder, The Crusader
Historie
Velice uznávaný rod, z kterého vzešlo mnoho vojevůdců, a jehož činnost lze vystopovat až do čtrnáctého století. Richard Winton, historicky první zmíněný předek, vedl svou jednotku v křížové výpravě proti vzdoropapeži Klementu XII. a jeho synové se vyznamenali ve stoleté válce.
Rodina si nade vše cení svou čest a věrně slouží Koruně, zejména na bitevním poli. Muži z rodu tradičně usilují titul rytíře řádu dle svého výběru. Většině z nich se jejich cíl opravdu podařil a byli aktivními členy v mnoha uskupeních, od Řádu svatého Tomáše po Podvazkový řád.
Historickou chybou rodu se ukázalo rozhodnutí přiklonit se ve Válce růží na stranu Yorků. Po jejich porážce u Wakefieldu byla rodina zbavena svých rozsáhlých panství. Rodina celý incident vzala jako boží znamení - takto to dopadne, kdykoli poruší svou tradici služby stávajícímu králi nebo královně.
Následujícím generacím se sice podařilo napravit poškozenou reputaci rodiny, ale vlastní panství přišlo až s narovnáním skotsko-anglické hranice v roce 1552. Král si byl dobře vědom morálních a vojenských kvalit rodu Winton, dal mu tedy do správy pruh několika vesnic podél hranice.
Na tomto novém panství sjednal rod pořádek a vyhnal z něj skupiny pašeráků a banditů. Za to je místním obyvatelstvem (původně Skoty) respektován, i přes svůj anglický původ.
Protože své muže posílá rod Winton do bitevního pole, potýkal se v historii několikrát s nedostatkem mužských potomků. V současnosti situace také není nejlepší.
Ze současné generace je nejznámějším zástupcem rodu starý sir Thomas Winton. Má jen dvě dcery - Annu a Emmu. Anna si vzala Roberta, známého konzervativního politika z Londýna, se kterým má s ním dvě krásné děti - dceru a syna. Pokračování mužské linie rodu je tedy naštěstí stále zajištěno.
Hrající členové rodu
Emma Anastasia Winton: Unavená a ustaraná dáma. Obvykle se drží v ústraní a společenský život přenechává druhé větvi rodu. Proč se tentokrát objevila sama, to je záhadou.
Charlotte Margarette Winton: To veselejší a upovídanější z dvojčat. Působí snad i trochu naivně. Možná nakonec dává smysl, že si na ni matka přijela dávat pozor osobně.
Jane Winton: O něco rezervovanější dáma než její dvojče… ale co nestíhá řečí, to dohání úsměvem. Je vychovaná stejně dobře jako její sestra, ale na rozdíl od Charlotte se svého vychování pečlivě drží.
Vztahy s ostatními
Clifford: Rodu Winton jsou zcela jistě společensky nejblíže - i proto je jejich vztah plný vzájemné úcty, respektu a snad i pochopení.
MacLintock: Panství rodiny Winton bylo vytvořeno z kusu země, který byl v době narovnávání skotsko-anglické hranice převeden pod správu Anglie. Wintoni na svém kusu hranice sjednali pořádek, aniž by nějak výrazně postihli místní obyvatele. Vysloužili si tak respekt u většiny skotských rodů, včetně MacLintocků.
White: S paní White se Emma potkala před pád měsíci v Londýně, když se Emma ve společnosti objevila naposledy. Nečekaně rychle se spřátelily a nebýt paní White, patrně by Emma nikam nejela.
Ostatní: S ostatními rody žijí ve vzájemné úctě a respektu. Rodina Winton se obvykle stýkala pouze s vyšší šlechtou, takže je malé překvapení, že přijali pozvání na tento ples. Většina přítomných uvidí členy rodu Winton poprvé.MacLintock: Panství rodiny Winton bylo vytvořeno z kusu země, který byl v době narovnávání skotsko-anglické hranice převeden pod správu Anglie. Wintoni na svém kusu hranice sjednali pořádek, aniž by nějak výrazně postihli místní obyvatele. Vysloužili si tak respekt u většiny skotských rodů, včetně MacLintocků.
White: S paní White se Emma potkala před pád měsíci v Londýně, když se Emma ve společnosti objevila naposledy. Nečekaně rychle se spřátelily a nebýt paní White, patrně by Emma nikam nejela.
Rodina White
I find it wholesome to be alone the greater part of the time. To be in company, even with the best, is soon wearisome and dissipating. I love to be alone. I never found the companion that was so companionable as solitude.”
-- Henry David Thoreay, WaldenHistorie
Když Rauf Davy White v průběhu Války růží zakládal v patnáctém století Workington, nešlo o založení města v pravém slova smyslu. Šlo spíše o přestavbu. I tak mu ale všichni obyvatelé města říkají “náš pan zakladatel”. Mnoho dalších generací rodiny White se o své panství vzorně staralo. Za zmínku stojí hlavně velká zemědělská revoluce, kdy byla vysušena slaniska v širokém okolí. Kromě jednoho.
Právě v této “inspirativní přímořské krajině”, jak ji nazýval Williamův otec Cuthbert, bylo před padesáti lety postaveno nové rodinné sídlo. Cuthbert byl vůbec zvláštní. Geniální bankéř, který si liboval v umění, zval si k sobě přední Anglické umělce a platil jim neuvěřitelné peníze za obrazy krajiny, kterou měl dennodenně oknem.
Jedno mu ovšem upřít nelze - a to cit pro velké investice. Za svůj život uzavřel jen několik obchodů, ale zato každý z nich byl hotová díra do světa. Ať už své peníze vložil do čajových plantáží, rozvoje pohraničí nebo salnytrových dolů, během pár let je měl několikanásobně zpátky.
O rodné panství se proti tomu příliš nestaral, přišlo mu na jeho plány malé. Stejné názory úspěšně vštípil i svému synovi, ze kterého vychoval také bankéře s velkými plány.
Hrající členové rodu
- William White, bankéř a hrabě z Workingtonu: Tvrdě pracující muž činu. Většinu času tráví ve své pracovně, kde vede obchodní korespondenci. Společnost nevyhledává a i na obchodní jednání chodí pouze, když je to pro protistranu nevyhnutelné.
- Caroline White, hraběnka z Workingtonu: Williamova žena, která kvůli jeho posedlosti prací zcela převzala otěže domácnosti. Nevadí jí to - sama má ráda věci pod kontrolou.
- Christine Rawdon, ta rozumná: Nejstarší a nejrozumější Williamova dcera. Její pohled na práva žen ve společnosti pak jedni považují za důkaz jejího výjimečného intelektu… a jiní za jeho největší selhání. Před třemi měsíci se vdala.
- Hannah White, ta zasněná: Děvče s hlavou v oblacích. Ples je pro ni nejdůležitější událost na světě, vždyť tady přece může potkat svého pana Dokonalého!
- Louisa White, ta zvědavá: Strávila půl dětství v knihovně a o historii ví všechno! Taky by se samozřejmě ráda vdala, byť si uvědomuje, že ještě není “v pořadí”.
- Amabel Parker, služebná: Sirota, které se rodina White ujala. Je komornou Hannah a Louisy. Má k nim i názorově a věkově blízko, takže jejich vztah je bližší než pouze profesionální.
Vztahy s ostatními
- Ford: Rod White investoval nemalé peníze do rozvoje Gretny. Časté obchodní vztahy mezi Williamem a Williamem postupně přerostly i v osobní rovinu a z obou podnikatelů se za ty roky stali docela dobří přátelé. Velmi podobné vztahy teď má lord White i s jeho otcem Trevorem. Ty dva navíc kromě peněz spojuje i despekt šlechtických rodin v okolí.
- Leclerc: Alexandre s Williamem navázal obchodní kontakt už před lety za dob námořní blokády. Její konec pak vzájemné styky výrazně zjednodušil a zintenzivnil. I objemy investic jsou za poslední měsíce o dva řády vyšší než za války. Dcery obou rodin spolu udržují čilou soukromou korespondenci, kde si společně stýskají na současné poměry v Evropě.
- MacLintock: Už druhá generace pravidelných obchodních vztahů znamená nejdelší pouto mezi všemi zúčastněnými rodinami. Skotská rodina je Whitům velkým dlužníkem jak metaforicky, tak doslovně.
- Rawdon: Hlavy obou rodů jsou si názorově velmi blízké, jinak by Raoul Christine sotva dostal. Rawdonovi se teď do Workingtonu vrací po několika měsících, poprvé od svatby. To bude radosti!
- Winton: Caroline Emmu potkala před pár měsíci v Londýně. Nečekaně rychle se spřátelily a protože příležitost udělat si přátele v tak slavné rodině se nesmí nechat plavat, pozvala Emmu na ples, přestože nemá syna. Pro svatební vyhlídky to ale možná nebylo nejtaktičtější rozhodnutí…